Czy ptaki można uznać za szkodniki?

Wiele osób traktuje ptaki jako przyjazne i sympatyczne stworzenia, oczywiście z pewnością takimi są, jednak niestety mogą także stać się one źródłem różnego rodzaju problemów, szczególnie jeżeli pozostawimy je całkowicie bez kontroli.

Ptaki przenoszą jednak wiele niebezpiecznych mikroorganizmów, które mogą wywołać u ludzi i zwierząt domowych niebezpieczne choroby. Ptasie odchody poza zagrożeniem mikrobiologicznym w oczywisty sposób szpecą budynki – zarówno mieszkalne, jak też użyteczności publicznej, drastycznie obniżając prestiż ich właścicieli oraz administratorów. Ptaki, szczególnie w większych grupach, potrafią być bardzo uciążliwe, a ich odchody oprócz budynków niszczą też często zaparkowane na dłużej samochody. Zatem pewne aspekty życia ptaków można niewątpliwie uznać za szkodliwe człowieka.

Dlaczego powinniśmy zająć się problemem ptaków?

  • Ich odchody zanieczyszczają i niszczą elewacje budynków. Coroczne mycie lub czyszczenie ścian lub okien budynków z ptasich odchodów jest bardzo kosztowne, tym bardziej ich remontowanie, natomiast prawidłowo zamontowane zabezpieczenia przed obecnością ptaków w perspektywie czasu okazują się znacznie tańszym i trwalszym rozwiązaniem. Warto przy tym skorzystać z usług profesjonalnej firmy.
  • Odchody ptaków niosą spore zagrożenie mikrobiologiczne, a przecież możemy w prosty sposób oszczędzić sobie i naszym bliskim nieprzyjemnych dolegliwości związanych z zakaźnymi chorobami oraz ich długotrwałego leczenia. Więcej o chorobach przenoszonych przez ptaki.
  • Obecność ptaków w magazynach i zakładach produkujących lub przetwarzających żywność jest o wiele bardziej niebezpieczne, ponieważ gdy już dojdzie do skażenia żywności, sprzętu, opakowań itp., to kontaminacja może ulec o wiele większemu rozprzestrzenieniu, również w takie miejsca gdzie ptaków nie ma.
  • Firmy porządkowe i sprzątające mają i tak wiele pracy, a aktywna obecność ptaków powoduje tylko zupełnie niepotrzebne zwiększenie nakładów na codzienne dbanie o czystość budynków i ich sąsiedztwa.
  • Instytucje państwowe (Główny Inspektorat Sanitarny, Państwowa Inspekcja Sanitarna) z urzędu dbające o zdrowie publiczne mogą nałożyć grzywny na właścicieli i administratorów budynków, jeśli zlekceważą oni negatywne skutki obecności ptaków i nie podejmą adekwatnych działań. Warto pamiętać też o tym, że odchody ptaków nie są pozostawiane tylko NA budynkach, ale również w ich bliskim sąsiedztwie. Niejednokrotnie powoduje to, że dla niektórych osób zwykłe przejście chodnikiem może okazać się niebezpieczne ze względu na jego nieoczekiwaną śliskość. A ewentualny upadek i uszczerbek na zdrowiu może spowodować roszczenia finansowe od zarządcy danego terenu.

Jak można sobie z tym poradzić?

Jest wiele metod radzenia sobie z problemem obecności ptaków w środowiskach miejskich i nie tylko. Większość z nich sprowadza się do pewnych modyfikacji atrakcyjnych dla ptaków miejsc, z których korzystają w celu budowy gniazd, dziennego oraz nocnego odpoczynku a także w celu zdobywania pożywienia. Bardziej szczegółowo można poczytać o tym w zakładce RODZAJE ZABEZPIECZEŃ PRZED PTAKAMI.

Najczęściej stosowane są: kolce zabezpieczające, siatki ochronne, systemy linek, spirale, ruchome pręty, systemy żelowe, urządzenia elektroniczne emitujące ultradźwięki lub odgłosy ptaków drapieżnych.