Stalowe druty są tępo zakończone i do tego giętkie, co gwarantuje tylko niemożność wylądowania ptaka i ewentualnie dyskomfort w razie bezpośredniego kontaktu ze sprężystymi drutami. Zachęcamy do zapoznania się z klipami filmowymi, które są dostępne w dziale “do pobrania” – ilustrują one zasadę działania naszych modułów.
Jedyne przeciwwskazania to możliwość bezpośredniego kontaktu z małymi dziećmi – należy koniecznie zadbać o ich bezpieczeństwo np. poprzez zablokowanie możliwości otwarcia okna. W budynkach publicznych natomiast warto zwrócić uwagę, aby na zamontowanych kolcach nie suszyć mokrych szmat (bardzo częsta sytuacja!), po wysuszeniu przy ich gwałtownym zdejmowaniu może niekiedy dojść do oderwania modułów od podłoża. Należy też zwrócić uwagę, aby nie instalować kolców w miejscach przebywania ptaków drapieżnych (np. pustułek).
Przyklejanie klejem montażowym to najbardziej zalecana forma montażu, ze względu na szybkość i łatwość stosowania oraz zachowanie stanu podłoża. Inne metody są dopuszczalne, np. mocowanie na kołki rozporowe, wkręty, nity zrywalne oraz inne, jednak są one bardziej inwazyjne, ze względu na konieczność wiercenia otworów w podłożu. Wybór jednak zawsze spoczywa na użytkowniku.
Można je przykleić bezpośrednio na rynnie klejem szybkowiążącym (kolce na wąskich podstawkach), jeżeli pozwala na to szerokość jej krawędzi lub wywinięcia. Do niektórych rodzajów kolców można zastosować dodatkowe wsporniki (koniecznie 2 sztuki na jeden element) ułatwiające montaż na rynnie. Inny sposób, to wywiercenie serii otworów i montaż za pomocą wkrętów lub nitów zrywalnych. W przypadku skośnych dachów, warto też sprawdzić, czy są zainstalowane tzw. drabinki lub ławy przeciwśniegowe. W razie ich braku zimą może dojść do zerwania lub poważnego uszkodzenia modułów montowanych na krawędziach rynien.
Sprzedawane w naszym sklepie internetowym zabezpieczenia przed ptakami nie są wyrobem budowlanym, ponieważ nie mają wpływu na właściwości użytkowe związane z podstawowymi wymaganiami, jakie powinny spełniać obiekty budowlane. Montaż tych produktów nie wymaga przeprowadzania robót budowlanych w rozumieniu ustawy (Prawo budowlane (Dz. U. z 2000r., Nr 106, poz. 1126 z późn. zm.). Niemniej przy kompleksowym zabezpieczaniu obiektu za pomocą kolców, siatek czy linek zaleca się wystąpienie o zgodę do administracji budynku. Może okazać się też, że administrator również planuje wykonanie takich prac i możemy zaoszczędzić niepotrzebnych wydatków.
Odradzamy takie zabiegi – szczególnie, jeżeli zabezpieczenia zostały przyklejone. Może wtedy dojść do trwałego odspojenia ich od podłoża (oczywiście samym modułom to nie zaszkodzi, ale trzeba je będzie ponownie przyklejać). Jeżeli jednak nie ma innej możliwości, warto wtedy skierować strumień wody prostopadle do powierzchni, na której zamontowane są zabezpieczenia.
Zapraszamy do kontaktu z nami poprzez formularz kontaktowy. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak to będzie możliwe. A jeżeli uznamy to pytanie za interesujące dla innych naszych klientów, trafi na naszą listę, oczywiście wraz z odpowiedzią.