Nie tylko ptaki przysparzają nam problemów. Wiele innych zwierząt również wyrządza poważne szkody lub roznosi różne choroby. Warto wiedzieć, że wiele zabezpieczeń przydatnych w celu poradzenia sobie z niechcianą obecnością ptaków równie dobrze można zastosować na inne szkodniki – np. szczury, krety, nornice i kuny. Na przykład te wymienione na końcu zwierzęta często zanieczyszczają nasze posesje, hałasują i przy okazji przegryzają różne przewody, włącznie z tymi pod maską samochodu (w mniejszych miejscowościach zdarza się to bardzo często). Jaki to kłopot, najlepiej wie tylko ten, komu akurat się to przytrafiło…

Z dobrych rozwiązań możemy polecić urządzenia elektroniczne – odstraszacze emitujące ultradźwięki, których wymienione wyżej szkodniki po prostu nie znoszą. Te same lub podobne urządzenia dobrze sprawiają się również jako odstraszacze insektów. Zamiast kosztownych chemicznych oprysków, często wystarczy zamontowanie jednego lub kilku odstraszaczy pracujących na zasadzie emisji silnych ultradźwięków całkowicie niesłyszalnych dla ludzi i zwierząt domowych. Na kuny ponadto polecamy bardzo skutecznie w działaniu odstraszające spraye zapachowe.

Inną metodą jest zastosowanie listwy odstraszającej – są dostępne w 6 różnych kolorach i w zestawach po 3 m. Listwy wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego, polipropylenu. Składają się z podstawy i szeregu blisko obok siebie umieszczonych stożkowych kolców (o wysokości 3 cm) – montuje się je na murach, gzymsach, parapetach i wszelkich innych miejscach, w których możemy spotkać np. kuny.