1. KOLCE ZABEZPIECZAJĄCE

Kolce zabezpieczające wszystkich serii dostępnych w naszej ofercie składają się z prętów metalowych ze sprężystego drutu ze stali kwasoodpornej osadzonych na bezbarwnej podstawie wykonanej z poliwęglanu o podwyższonej wytrzymałości, odpornego na działanie słońca, warunków atmosferycznych oraz niskich i wysokich temperatur. W innym wariancie kolce są wyłącznie metalowe (nierdzewne) lub całkowicie z poliwęglanu (zalecane między innymi w strefach wysokonapięciowych). Zainstalowane kolce tworzą barierę uniemożliwiającą siadanie i gniazdowanie ptaków w tych miejscach, w których ich obecność jest niepożądana. Warte podkreślenia jest to, że dzięki ich tępym zakończeniom kolce nie ranią ptaków, jedynie je odstraszając i ograniczając im dostęp do wybranych miejsc. Kolce zabezpieczające o zbliżonej budowie od wielu lat stosowane są w wielu krajach Unii Europejskiej (i nie tylko), gdzie zdobyły ogromną popularność ze względu na swoją wysoką skuteczność działania oraz wygodę montażu.

2. Spirale zabezpieczające

Jednym z innych sposobów ochrony wystających miejsc przed ptakami są tzw. spirale zabezpieczające. Składają się one z wygiętych w okrągłe lub owalne kształty odcinków drutu zamocowanego na podstawkach z poliwęglanu, ułożone blisko siebie elementy metalowe tworzą podłużną spiralę. Po zamontowaniu ich działanie jest bardzo podobne do opisanych wcześniej kolców – ptaki mają uniemożliwiony dostęp do zabezpieczonych w ten sposób miejsc na elewacji budynku.

3. Siatki ochronne

Siatki zabezpieczające przed ptakami różnych wielkościach oczek są przeznaczone do ochrony przed obecnością ptaków w przestrzeniach półotwartych. Dobrze sprawdzają się przy zabezpieczaniu wszelkich wnęk, podcieni (naroży elewacji i konstrukcji dachu) oraz innego rodzaju załamań elewacji. Są także najlepszym rozwiązaniem przy zabezpieczaniu dolnych części wiat, daszków i innych podobnych miejsc. Wykonane są z przędzy z odpornego na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne tworzywa – polietylenu. Siatki można montować na kilka sposobów – na przyklejonych wcześniej zaczepach pośrednich lub w przypadku większych siatek na ramie z naciągniętej linki stalowej. W ofercie mamy siatki o różnych rozmiarach, jak również gotowe zestawy do samodzielnego montażu na balkonach.

4. Listwy zabezpieczające

Listwy (mata) z kolcami zabezpieczają balustrady i inne wąskie powierzchnie przed przebywaniem ptaków i innych zwierząt. Stożkowe kolce są bardzo gęsto rozmieszczone, co gwarantuje skuteczną ochronę. Szeroka gama dostępnych kolorów pozwala w bardzo dyskretny sposób zabezpieczyć wiele powierzchni. Produkt ten doskonale sprawdza się do ochrony płotów, murków, gzymsów, parapetów przed wejściem zwierząt takich jak koty, kuny czy wiewiórki. Listwy są sprzedawane w postaci segmentów o długości 50 cm, są one wykonane z polipropylenu, odpornego nawet na najtrudniejsze warunki atmosferyczne oraz na promienie UV. Przy szerszych powierzchniach należy przykleić kolejne listwy koło siebie, można ją także przycinać do mniejszych długości lub szerokości.

5. Ruchome pręty

Innym rozwiązaniem są tzw. „Ruchome pręty”. Służą one do ochrony przede wszystkim parapetów i barierek balkonowych, ale dobrze się sprawdzają również w innych miejscach. Składa się z dwóch równoległych względem siebie (w odstępie 5 cm) prętów z metalu, umocowanych na dwóch podstawach oddalonych od siebie o 50 cm. Gdy gołąb lub inny ptak próbuje usiąść na powierzchni zabezpieczonej w ten sposób, wtedy obracają się one i uginają, co uniemożliwia tym samym ptakom lądowanie i siadanie w tym miejscu.

Wariantem ruchomych prętów jest tzw. „Daddi long legs” – to uniwersalne urządzenie zapewniające ochronę szczególnie przed większymi ptakami. Często bywa stosowane na łodziach, latarniach ulicznych, antenach, alarmach, klimatyzatorach, silosach zbożowych, na powierzchniach dachów itp. Kształtem przypomina pająka i ma mechanizm umożliwiający swobodne obracanie się wokół własnej osi pod wpływem wiatru.

6. Zabezpieczenia wizualne

Zabezpieczeń wizualnych w naszej ofercie mamy naklejki na szybę – z sylwetką ptaka drapieżnego naturalnej wielkości. To produkt zabezpieczający oszklone biurowce budynki przed rozbijaniem się o nie lecących z dużą prędkością gołębi i innych ptaków miejskich. Często wykorzystywany także na ekranach akustycznych wzdłuż tras szybkiego ruchu w miastach i poza miastami, a także na wszelkich innych szklanych lub lustrzanych powierzchniach, skąd chcemy przepłoszyć przelatujące ptaki.

7. Zabezpieczenia żelowe

Pewną odmianą systemów wizualnych stanowią zabezpieczenia żelowe. W ofercie mamy system BIRD – FREE, jest to chroniony patentem środek zawierający naturalne substancje spożywcze, utrzymuje on wszystkie ptaki na dystans od chronionych za ich pomocą obiektów, nie powodując jednocześnie im żadnej krzywdy. Żel modyfikuje zachowanie ptaków, sprawiając, że rezygnują z lądowania i przebywania w miejscach, w którym nie chcemy ich obecności. Sposób jego działania, to zniechęcane ptaków do podlatywania w jego sąsiedztwo – ptaki widzą światło ultrafioletowe, które oddziałuje drażniąco na ich zmysł wzroku. Dodatkowo, oprócz optycznego odstraszania skutek jest spotęgowany działaniem oleju roślinnego zawartego w żelu. Substancja ta wzbudza niechęć u ptaków, wpływając na ich zmysły węchu i smaku.

8. Odstraszacze elektroniczne

Odstraszacze elektroniczne to po prostu generatory emitujące odgłosy ptaków drapieżnych lub w innym wariancie – ultradźwięki, których ptaki bardzo nie lubią. W ofercie mamy również odstraszacze mobilne, zasilane bateriami. Rozwiązanie to nadaje się również do odstraszenia innych zwierząt – np. kretów, kun, gryzoni itp.